O instituție-cheie a statului român este deprofesionalizată și ținută sub control prin mecanisme administrative care împing în funcții de conducere oameni obedienți, aserviți politic. Vorbim de un fenomen care s-a construit în ani, care a fost girat și perpetuat de toate guvernările din ultimul deceniu și care generează consecințe dramatice în viața reală.
Tragedii precum cele de la Caracal (2019), Onești (2021) sau Mureș (2025) – cazuri în care Poliția Română a eșuat lamentabil – au o legătură directă cu propulsarea în poziții de conducere a unor ofițeri de poliție care n-au dat concurs, ci au fost numiți prin împuternicire. Această metodă ocolește evaluarea competențelor unui ofițer și îl face dependent de decizia celui care l-a numit în funcție, favorizând controlul politic, mai ales în cazul pozițiilor de conducere importante.
Recorder a vorbit cu oameni din sistem, a adunat statistici și cazuri relevante și i-a confruntat pe politicienii care au girat acest fenomen. „Există ceva emoții în sistem vizavi de acest material de presă”, ne-a spus, la final, unul dintre polițiștii intervievați. Iar câteva evenimente din ultimele săptămâni ne îndreptățesc să credem că demersul nostru jurnalistic pare să fi stârnit panică în interiorul Ministerului de Interne.
Ideile principale din material:
- Conform datelor pe care le-am colectat de la toate inspectoratele județene de poliție din țară, peste 600 de funcții de conducere din Poliția Română sunt ocupate, în prezent, prin împuternicire. Însă statistica care ilustrează cel mai bine acest fenomen este cea a funcțiilor de la vârf. Datele colectate de Recorder arată că din cele 41 de inspectorate județene, aproape o treime au la conducere inspectori-șefi numiți prin împuternicire. Dacă extindem numărătoarea și la nivelul adjuncților de inspectorat reiese că mai mult de jumătate din inspectoratele de poliție din România au la vârf oameni împuterniciți.
- Metoda împuternicirilor creează o ierarhie piramidală care pune Poliția Română la cheremul politicienilor. Șeful Inspectoratului General de Poliție este numit de premier, la propunerea ministrului de interne. Mai departe, șeful Poliției, numit politic, poate să-i propună ministrului de Interne împuternicirea unor șefi de inspectorate județene. La rândul lor, șefii de inspectorate pot să numească prin împuternicire șefii polițiilor municipale și orășenești, dar și șefii de servicii din subordine. Cei numiți prin împuternicire pot fi oricând schimbați de cei care i-au pus pe funcții.
mai mult la :



