Fostul ministru polonez al Justiției Ziobro fuge în SUA, după ce în Ungaria a schimbat regimul politic prin alegerile din 12 Aprilie. Viktor Orban i a oferit azil politic și protecție totală după ce a părăsit Polonia.
Ziobro şi soţia sa, Patrycja Kotecka, au ajuns în Statele Unite după ce preşedintele SUA Donald Trump a intervenit personal pentru aprobarea vizelor, a afirmat Politico, declarând că deciziei i s-a opus secretarul de stat Marco Rubio şi ambasadorul SUA în Polonia, Tom Rose.
Procurorul public al Poloniei il investighează pe Ziobro în peste 26 de presupuse infracțiuni, inclusiv în apartenența la o organizație criminală și delapidarea echivalentului a aproximativ 40 de milioane de dolari. Procurorii declară că acesta riscă până la 25 de ani de închisoare dacă va fi condamnat. Ziobro a respins acuzaţiile ca fiind „absurde” şi spune că este persecutat politic.
Fostul ministru polonez al Justiției Zbigniew Ziobro se află acum în Statele Unite prin amabilitatea unei vize de la președintele Donald Trump după ce a fugit din Ungaria.
Ziobro este căutat de Polonia pentru presupusa utilizare abuzivă a fondurilor publice și pentru desfășurarea spyware-ului Pegasus împotriva adversarilor politici. El a negat în mod constant acuzaţiile, numind ancheta o vendetă politică a premierului polonez Donald Tusk.



