Avem un caz evident de malinformare (informare malițioasă). Era vorba de un interes al rușilor să cumpere Radio Chișinău dar noi românii ne-am mișcat mai bine. Istvan Demeter a procedat corect. Da, Demeter a vorbit vulgar. Da, este de neacceptat acest lucru într-o lume ideală

Must read

Avem un caz evident de malinformare (informare malițioasă) și e numa’ bine că putem învăța din astfel de cazuri:

În 2011 Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție deschide un dosar care are ca obiect achiziția de pe bursa din Republica Moldova a postului Radio Chișinău de către Radio România.

Ministrul Culturii Istvan Demeter, pe atunci membru în Consiliul de Administrație al Radio România, este chemat de procuror să dea explicații. Trec doi ani și dosarul este clasat, deci nu era nicio fraudă, nicio nimic acolo.

În noiembrie 2025, așa cum spun cei de la 2mnews, site-ul din Maramureș care a dat informația azi, a fost înregistrat Istvan Demeter în biroul lui, povestind despre acea perioadă și ce i-a spus procurorului de caz. Transcriptul înregistrării este următorul:

„Zic: Doamna procuror, puteți să vă jucați cât vreți, dar dacă eu mă enervez, eu mă duc acum, că încă suntem în consiliul de administrație – toți ceilalți care am votat banii ăștia încă suntem în conducerea radioului -, mergem frumos, îi anunțăm pe ruși, vindem radioul cu 5 milioane (n.red., de euro), dumneavoastră nu mai aveți pretinsul prejudiciu, statul român va câștiga, va fi pe profit. Și îmi bag p(…)la în interesul național, pentru că eu sunt ungur!”

Indiferent de ceea ce credeți despre limbajul unui membru din Consiliul de Administrație al Radio România, este evident cred pentru toată lumea sensul în care este povestită acțiunea: Era vorba de un interes al rușilor să cumpere radioul, noi românii ne-am mișcat mai bine, CA-ul Radio România a votat și semnat pentru cumpărarea Radio Chișinău pentru a-l proteja de preluarea de către ruși, deci Radio România a protejat interesul național, după care vine Parchetul să zică că decizia a cauzat un prejudiciu pentru Statul Român, iar reacția lui Demeter ar fi în linia „păi atunci dați-l la ruși bă, dacă nu vă place că noi l-am salvat din mâinile lor. Noi, mai ales eu, care-s ungur”. Asta zice pe înregistrare, printre rânduri.

Acum începe malinformarea: 2mnews are următorul titlu: „EXCLUSIV – AUDIO – Ministrul Culturii, Demeter András István (UDMR): Vând radioul la ruși cu 5 milioane (de euro) și îmi bag p…la în interesul național, pentru că eu sunt ungur!”

Ce înțelegeți din el? Că ungurul Demeter vrea să vândă radioul la ruși, pentru că e ungur și nu are nicio dorință să apere interesul național. Doar că înregistrarea neagă total intenția de informare malițioasă din titlu.

Știm că peste 70% din cei care-și iau știrile prin intermediul social-media citesc DOAR titlul. Astfel, cei care au citit doar titlul (7 din 10 oameni), au considerat că Demeter este un trădător de țară din cauza că e ungur. Mai mult, pentru că e ungur își dorește subminarea interesului național.

Nimic mai fals. Nimic mai departe de adevăr, după cum chiar 2mnews (care ironic are ca sintagmă „din respect pentru informație”) prezintă în transcriptul înregistrării și în înregistrarea în sine. Din păcate, oameni cu o credibilitate mai mare decât acest site obscur au preluat exact citatul, au postat doar titlul și au indicat cu degetul spre Demeter și spre unguri.

Scopul acestei malinformări este evident: creșterea tensiunii dintre români și maghiari este cel principal. Mai departe, în loc să discutăm despre corupția din MAI, Poliția Română, vorbim despre asta. Un non-subiect.

Da, Demeter a vorbit vulgar. Da, este de neacceptat acest lucru într-o lume ideală. Acest om a înjurat, vorbind despre o investigație în care era vizat, care cel mai probabil i-a afectat imaginea la acel moment și probabil și viața într-o oarecare măsură. Radu Marinescu, Ministrul Justiției din partea PSD, cel care a propus procurorii numiți de Președintele României a FURAT, printr-un plagiat și a beneficiat de acest furt intelectual. A rămas pe poziție, nu s-a inflamat nicio instituție, nimic.

Istvan Demeter și-a dat demisia de la șefia Ministerului Culturii în timp ce eu scriam asta, demisia fiindu-i cerută chiar de colegii din UDMR. Românii vor rămâne cu încă un caz de „ungurii ăștia nenorociți, cum trădează ei țara”. Aceasta este o malinformare, o informare malițioasă. Așa arată, așa se simte și așa produce efecte. Nu cădeți în astfel de capcane.

Radu Hossu

 

- Advertisement -spot_img

More articles

Leave a Reply

- Advertisement -spot_img

Latest article